Perspektywy zawodowe po logistyce

Pisanie prac licencjackich z logistyki (podobnie jak magisterskich) sprawia problemy wielu studentom.  Ten wysiłek intelektualny może się z pewnością opłacić.  Branża logistyczna rozwija się w Polsce dynamicznie. Według niektórych ekspertów logistyka jest drugą najszybciej rozwijającą się branżą w Polsce (po informatyce).  W poniższym tekście przeanalizujemy perspektywy zawodowe dla absolwentów logistyki.

Ogólnie logistyk zajmuje się zarządzaniem dostawami, surowcami, materiałami i towarami. Przyjmuje on również często zamówienia od firm oraz nadzoruje prace magazynów. Innymi słowy, dba on o to, by zamówione rzeczy dotarły do klienta, w określonym czasie, bez zbędnych problemów.

Szacuje się, że mediana zarobków pracowników logistyki wynosi obecnie 4250  zł brutto.  Dyrektorzy ds. logistyki posiadają zarobki na poziomie dziesiątek tysięcy złotych i konkurują z najlepszymi informatykami. Zarobki logistyków zależą od wielu czynników (region zatrudnienia, wielkość firmy, cechy pracownika takie jak staż pracy, kompetencje itd.).

Perspektywy dla logistyków są bardzo dobre. Coraz więcej firm przenosi swoją logistykę właśnie do naszego kraju. Przykładami takich firm są Leroy Merlin oraz Amazon. Polska jest obecnie europejską potęgą transportową.  Na portalach zajmujących się rekrutacją pracowników, pełno jest ogłoszeń o pracę dla logistyków.  Ciężko jest znaleźć do pracy nawet szeregowych pracowników magazynowych. Popyt na pracowników logistyki jeszcze się zwiększy. Wynika to z tego, że Chiny planują umieścić w Polsce część swojego jedwabnego szlaku.

Pisanie prac licencjackich z logistyki, a perspektywy kariery.

Pisanie prac licencjackich (lub magisterskich) z logistyki to jedynie wstęp do kariery w tym zawodzie. W tym zawodzie, jak w każdym innym, ważna jest praktyka. Im więcej jej posiadamy, tym większa jest nasza wartość dla potencjalnego pracodawcy. Dobrze już w czasie studiów szukać konkretnych praktyk oraz staży. Nie należy zapominać o tym, że logistyka jest dziedziną, która dynamicznie się rozwija. Trzeba wciąż rozwijać swoje umiejętności oraz kompetencje, by jak to się mówi – nie wypaść z obiegu. Logistyka jest dziedziną, która łączy w sobie wiedzę z wielu różnych dziedzin. Trzeba, więc cały czas się kształcić, ponieważ perspektywy awansu, w tej branży są bardzo duże.